wtorek, 17 maja 2011

Zabezpieczenie działki i budowy - ogrodzenie tymczasowe

Rozpoczynając budowę należy zabezpieczyć jej teren przed dostępem osób trzecich. W pierwszej kolejności chodzi o bezpieczeństwo. Jednak zabezpieczenie nieruchomości i utrudnienie do niej dostępu osobom trzecim, chroni też (w pewnym zakresie) przed złodziejami.
Musimy, zatem rozważyć kwestię ogrodzenia działki.
Obserwując budowy domów jednorodzinnych, często tereny, na których powstają nie są ogrodzone ani w żaden inny sposób zabezpieczone. Może to narazić nas na straty: związane z odszkodowaniem w przypadku wypadku osób postronnych na terenie budowy oraz utraty materiałów w przypadku kradzieży.
Stawiając ogrodzenie informujemy, że dany teren stanowi naszą własność. Możemy wówczas zastosować dodatkowe opcje zabezpieczenia np. firmę ochroniarską, monitoring itp.
Zgodnie z prawem budowlanym budowa ogrodzenia nie wymaga pozwolenia na budowę. Budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m i wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu:
a)      krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektach wpisanych do rejestru zabytków,
b)      urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych,
wymaga zgłoszenia właściwemu organowi.
Budowa ogrodzenia na granicy z innymi działkami nie wymaga zgłoszenia i może być wykonana w każdej chwili w zależności od możliwości finansowych.
Najprostszym sposobem zabezpieczenia nieruchomość jest wykonanie ogrodzenia tymczasowego. Często stosuje się do tego siatkę leśną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz