poniedziałek, 13 czerwca 2011

Budowa fundamentów

Budowę fundamentów rozpoczynamy od wykonania wykopu. Polega to na zdjęciu warstwy tzw. humusu, czyli wierzchniej warstwy gleby. Głębokość wykopu pod fundamenty uzależniona jest od strefy klimatycznej, w jakiej będziemy budować dom. Polska jest podzielona na cztery strefy w zależności od głębokości przemarzania gruntu:
I strefa 0,8 m
II strefa 1,0 m
III strefa 1,2 m
IV strefa 1,4 m
UWAGA!!! Fundament powinien zostać wykonany poniżej strefy przemarzania.
Fundament to element konstrukcyjny przekazujący na podłoże całość obciążenia budynku. Budynek na skutek swojego ciężaru osiada. Złe wykonanie fundamentu może doprowadzić do uszkodzeń (pęknięcia) a nawet do zawalenia całej konstrukcji.
O tym, jaki rodzaj fundamentu będziemy wykonywać decydują warunki wodno-gruntowe panujące na nieruchomości. Aby to ustalić powinniśmy skorzystać z pomocy geologa.
Z uwagi na sposób posadowienia fundamenty dzielimy na:
1. Bezpośrednie,
2. Pośrednie.
Do fundamentów bezpośrednich zalicza się: ławy fundamentowe, stopy fundamentowe, płyty fundamentowe. Do fundamentów pośrednich zalicza się pale fundamentowe, studnie fundamentowe kolumny itd.
W przypadku gruntów o dobrej nośności stosuje się ławy fundamentowe, natomiast, jeżeli grunt jest mniej stabilny wykonuje się ławy żelbetowe ze zbrojeniem poprzecznym. W przypadku fundamentów słupowych wykonuje się pod nimi stopy fundamentowe.
W przypadku ław fundamentowych fundamenty wykonuje się pod ścianami nośnymi budynku. Płyta fundamentowa znajduje się pod cała powierzchnią budynku. Dzięki temu płyta lepiej rozkłada obciążenie i stosowana jest gruntach o mniejszej nośności.
Wykonanie wykopu i fundamentów uzależnione jest również od tego czy nasz dom jest podpiwniczony. W przypadku braku piwnicy wykonywany jest wyłącznie wykop pod fundamenty sięgający minimalnej wysokości strefy przemarzania. Budynki podpiwniczone wymagają wykonania wykopu pod całym budynkiem oraz zabezpieczenia ścian wykopu przed osuwaniem.
Do wytyczenia fundamentów stosuje się metodę kołkową lub ław drutowych. Wyznaczane są punkty charakterystyczne oraz osie fundamentów. Dno wykopu pod ławy fundamentowe wzmacnia się przy użyciu chudego betonu C8/10 (dawniej B7,5) tzw. podmurówka. Po jego stwardnieniu wykonuje się deskowanie i umieszcza się w nim uprzednio wykonane zbrojenie. Zbrojenie umieszcza się na podkładach dystansowych tak, aby pręty były zanurzone w betonie, na co najmniej 5 centymetrów. Grubość prętów zbrojeniowych została wskazana w projekcie (tak jak rodzaj betonu, jaki należy użyć do wylania ławy fundamentowej). Pręty łączone SA ze sobą przy użyciu drutu wiązałkowego. Po przygotowaniu szalunku możemy przystąpić do wylewania ławy fundamentowej.
Możemy ręcznie przygotowywać mieszankę betonową lub zamówić gotową w najbliższej betoniarni (wytwórni betonu towarowego).
Po zalaniu koniecznie musimy zagęścić beton (aby nie powstały puste przestrzenie) i wyrównać jego powierzchnię. Ława uzyska pełną wytrzymałość po około 4 tygodniach. W tym czasie należy ją odpowiednio pielęgnować (np. polewać wodą, aby nie wyschła zbyt gwałtownie - w upalne dni).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz