poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Co to jest mpzp?

Mamy już działkę i wybraliśmy projekt, czas wystąpić o pozwolenie na budowę. Politycy obiecywali zmiany i uproszczenie procedur, jednak na dzień dzisiejszy nadal mamy to, co mamy, czyli decyzje administracyjne.

Wcześniej już wspominałem, że wybierając działkę warto sprawdzić czy na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Jeżeli tak to możemy powiedzieć uff!. Sprawa wówczas jest prostsza.

Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?
Zgodnie z ustawą z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gmina kształtuje i prowadzi politykę przestrzenną na swoim terenie uchwalając studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (studium) oraz miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (mpzp).
Dla całego terenu gminy uchwala się studium, które określa politykę przestrzenną gminy, ma charakter ogólny i (ważne) nie jest prawem!!!!

Ustalenia mpzp kształtują sposób wykonywania prawa własności nieruchomości, czyli masz prawo kształtować zagospodarowanie swojego terenu w sposób zgodny z treścią mpzp!!! W mpzp określa się obowiązkowo przeznaczenie terenów wraz z liniami rozgraniczającymi tereny o różnym przeznaczeniu oraz zasady kształtowania zabudowy - wskaźniki zagospodarowania terenu, max. i min. intensywność zabudowy, minimalna powierzchnię nowo wydzielanych działek itd. Ważne - uchwalony przez radę gminy mpzp jest prawem!!!

Dlaczego dobrze, aby mpzp obowiązywał?
Wydział urbanistyki, który wydaje pozwolenia na budowę weryfikuje przedstawioną dokumentację i wydaje w oparciu o obowiązujące przepisy decyzję, a my rozpoczynamy budowę.
Co jeżeli nie ma mpzp? Wówczas musimy wystąpić z wnioskiem o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Z wnioskiem takim może wystąpić każdy nawet nie będąc właścicielem terenu (przyszły inwestor chce wiedzieć, co będzie mógł wybudować na terenie, który chce kupić). Wydanie takiej decyzji połączone jest z przeprowadzeniem analizy urbanistycznej, co jest czasochłonne. Jeszcze gorzej, jeżeli kupiliśmy działkę na terenie, na którym nie ma jeszcze zabudowy, gdyż wówczas brak jest punktu odniesienia. W takim przypadku osoba, która pierwsza wystąpiła o wydanie warunków czeka najdłużej. Następne będą miały łatwiej!
 Dopiero po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu możemy wystąpić o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę! Jeżeli po wydaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu gmina wprowadzi w życie mpzp to decyzja o warunkach traci moc!!!

Zatem dobrze jest, aby kupić działkę z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz