wtorek, 5 lipca 2011

Zbuduj dom z pompą ciepła!

Słońce ogrzewa nasze otoczenie, czyli powietrze, wodę i grunt. Ktoś wymyślił urządzenie, które pozwala odzyskać to ciepło i wykorzystać w naszym domu. To urządzenie to pompa ciepła. Wykorzystywana jest do:
1. Centralnego ogrzewania,
2. Ciepłej wody użytkowej,
3. Klimatyzacji.


Wykorzystując energię napędzającą pompę ciepła (prąd elektryczny) pobiera ciepło z czynnika roboczego. Czytając o pompach ciepła najczęściej są one przyrównywane do lodówek. Ważnym elementem działania pompy ciepła jest wymuszenie przeciwnego obiegu czynnika roboczego. Naturalny jego przepływ następuje z obszaru o wyższej temperaturze do obszaru o niższej temperaturze. W czasach, gdy centralne ogrzewania działały na zasadzie grawitacyjnej różnica temperatury wody w zasilaniu i powrocie wywoływała ruch w instalacji, (co wymagało odpowiedniego przekroju rur). Dzisiaj ruch w instalacji jest wymuszony pompą, co w przypadku braku prądu skazuje nas na przebywanie w zimnym pomieszczeniu. W przypadku pomp ciepła energia elektryczna jest niezbędna do wymuszenie przepływu w przeciwnym kierunku (z obszaru o niskiej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze).

Jak wspomniałem źródłami ciepła dla pomp ciepła są?
a. powietrze,
b. grunt,
c. woda.

Grunt jest dobrym akumulatorem ciepła słonecznego. W ciągu całego roku, na głębokości poniżej strefy przemarzania, utrzymuje temperaturę od 7 do 13oC. Kolektor może być ułożony w gruncie poziomo lub pionowo. W przypadku kolektora poziomego układa są w gruncie poziome rury. Ciepło jest pobierane przez mieszaninę wody i glikolu (środka przeciw zamarzaniu). Często spotyka się opinię, że następuje wychłodzenie grunt. Jednak w opinii specjalistów, grunt w okresie wiosenno-letnim kumuluje ponownie ciepło. Istotne jest, aby na obszarze kolektora nie dokonywać nasadzeń roślinnością o głębokich korzeniach.
W przypadku kolektora pionowego sądy są umieszczone w głębokich odwiertach. Wykonanie takiego kolektora wymaga dokładnej znajomości struktury geologicznej gruntu i warunków hydrogeologicznych.
Równie dobrym akumulatorem ciepła jest woda. Temperatura wody gruntowej oscyluje pomiędzy 8 a 12oC. Wykonywane są dwie studnie. Z jednej czerpiemy wodę i przesyłamy do pompy ciepła. Do drugiej odprowadzamy wodę schłodzona.
Najmniejsze nakłady mamy przy zastosowaniu pompy ciepła, w której źródłem ciepła jest powietrze. Powietrze zasysane jest z zewnątrz, schładzane i odprowadzane na zewnątrz. Na skuteczność działania pompy nie ma wpływu minusowa temperatura (do -18oC). Jednak może to wymagać wspomagającego ogrzewania.

Centralne ogrzewanie może funkcjonować tylko przy użyciu pompy ciepła (tryb monowalentny), ale także stosowane są rozwiązania z dodatkową grzałką (tryb biwalentny równolegle monoenergetyczny) albo z zastosowaniem drugiego systemu grzewczego - kominek czy kocioł (tryb biwalentny alternatywny).

3 komentarze:

  1. Szkoda tylko że koszt takiej inwestycji nadal nie przekłada się na zwrot z inwestycji. A im więcej w domu elektroniki oraz urządzeń wymagających konserwacji i prądu tym poziom ten obniża się jeszcze bardziej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam, jesteśmy zainteresowani współpracą. Proszę o kontakt na adres fb@outbud.pl - podeślę szczegóły. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Pompa ciepła się nie zwróci, jest to raczej dla ludzi, którzy mają sporo pieniędzy, koszt instalacji to około 20 tyś, odwiert około 20 tyś i sama pompa + elektronika też coś koło tego. (Dane dla domu około 200m2).

    Rzućcie okiem na to:

    http://jak-zbudowac-domek.blogspot.com/

    Ja będę rozwijał podobnego bloga, zapraszam. Dzięki

    OdpowiedzUsuń