piątek, 24 czerwca 2011

A co z wiatrem?

Kto nie widział amerykańskiego filmu, w którym farmer miał postawiony wiatrak i prąd w domu? Zatem i ta forma uzyskania energii jest możliwa. Zaletą wiatru jest to działa 24 godziny na dobę. Oczywiście jest i flauta (jak mawiają żeglarze) oraz okresy słabych wiatrów, ale nie powinno nas to zrażać do rozważenia skorzystania z tej nieokiełznanej siły natury.
Elektrownia wiatrowa to zespół urządzeń, które produkują energię elektryczną wykorzystując siłę wiatru odziaływującego na turbinę. Może służyć do zaopatrzenia budynku w energię elektryczną, zatem jej wykorzystanie jest nieograniczone.
Uzyskana w ten sposób energia jest magazynowana w akumulatorach odpowiedniej mocy.
Możemy wykorzystać akumulatory, jeżeli korzystamy z baterii słonecznych.
Problemy przy budowie elektrowni wiatrowych:
1. Konieczność uzyskania pozwolenia - co prawda małe elektrownie wiatrowe (ok. 400, 500W) nie wymagają uzyskania pozwolenia, ale chcąc być niezależnym należy rozważyć budowę większej,
2. Koszt turbiny (turbina ok 400W to koszt ok. 2000 zł, natomiast turbina o mocy 2kW to koszt ok. 28 000 zł),
3. Moc rozruchowa - czyli minimalny wiatr, przy którym turbina rozpoczyna pracę - turbiny małe (400W) rozpoczynają ładowanie przy prędkości wiatru 3m/s, większe oczywiście wymagają większej siły wiatru, ale też umieszczane są na wyższej wysokości,
4. Opory sąsiadów.

Turbina wiatrowa składa się z wirnika z łopatkami, przekładni i generatora. Występują dwa rodzaje turbin wiatrowych: pionowe i poziome.

Mamy, zatem już dwa niezależne źródła energii elektrycznej (baterie słoneczne i wiatrak), możemy, zatem oszczędzać energię i cieszyć się niższymi rachunkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz