piątek, 24 czerwca 2011

Dom a energia słoneczna!

W celu zaoszczędzenia na kosztach użytkowania przyszłego domu warto rozważyć wykorzystanie energii słonecznej. Słońce jest nieograniczonym źródłem energii, występującym powszechnie i praktycznie niewyczerpalnym. Możemy założyć, że koniec słońca będzie końcem życia na naszej planecie (przynajmniej w dotychczasowej formie). Istnieją dwie możliwości wykorzystania energii słonecznej:
1. Kolektory słoneczne,
2. Ogniwa fotowoltaiczne.
Kolektory słoneczne to urządzenia zmieniające energię słoneczną w ciepło. W ten sposób ogrzewany jest nośnik ciepła - absorber (płyn lub gaz), który w dalszej kolejności ogrzewa wodę.
Kolektory słoneczne wykorzystywane są do podgrzewania wody użytkowej (ciepła woda), wspomagania centralnego ogrzewania oraz podgrzewania wody basenowej.
Podstawowy podział kolektorów to:
a. kolektory płaskie,
b. kolektory rurowe.

Zasadniczą różnicą jest kąt padania promieni słonecznych na powierzchnię kolektora.
Kolektor płaski zbudowany jest z przezroczystego pokrycia (tworzącego płaską powierzchnię). Wewnątrz znajduje się wymiennik ciepła z absorberem i odpowiednia izolacja. W ciągu dnia zmienia się kąt padania promieni słonecznych, co wpływa na zmniejszenie wydajności kolektora. Montowane są na dachach od strony południowej, o kącie nachylenia ok. 45o.
 Kolektor rurowy składa się z szeregu rur, w których znajduje się absorber. Konstrukcja rurowa ma za zadanie zapewnić stałą wydajność kolektora niezależnie od pory dnia. Dzięki temu mogą być montowane na fasadach budynków oraz płaskich dachach.
Coraz częściej stosuje się urządzenia umożliwiające podążanie kolektora za ruchem słońca.
Aby poprawić sprawność kolektorów w naszej strefie klimatycznej stosuje się kolektory próżniowe. Wprowadzają one dodatkową izolację próżniową, co poprawia sprawność urządzenia, gdyż ogranicza wpływ temperatury zewnętrznej na absorber.

Ogniwa fotowoltaiczne to urządzenia służące do zmiany energii słonecznej na energię elektryczną zwane potocznie bateriami słonecznymi. Dość powszechnie są wykorzystywane przy produkcji małych urządzeń np. kalkulatorów jako źródeł ich zasilania. Popularne są również lampki solarne stosowane w ogrodach. W urządzeniach tych znajdują się baterie, które po naładowaniu uruchamiają lampę po zmierzchu.
Ogniwa te zbudowane są z płytki z półprzewodnika posiadającej złącze P-N (positive-negative). Padające na ogniwo słońce powoduje powstanie ładunków elektrycznych, a ich rozdzielenie powoduje napięcie. W ten sposób ładowane są akumulatory. Zgromadzona energia może być wykorzystana w dowolny sposób:
a. oświetlenie,
b. ogrzanie wody,
c. uruchomienie pompy,
d. ładowanie urządzeń przenośnych
e. oświetlenie łodzi żaglowych, znaków drogowych itd.
Wydajność zwiększa się wraz z liczbą zamontowanych ogniw. Łączone w moduły mogą dawać większą moc. Wówczas konieczne jest zapewnienie odpowiedniej liczby akumulatorów o odpowiedniej mocy.

Zatem rozważając budowę domu warto zastanowić się nad możliwością zastosowania rozwiązań hybrydowych. Może w przyszłości w ten sposób uniezależnimy się od zakładów energetycznych!

2 komentarze:

  1. Kolektory, cały czas o tym myślę ale matematyka jest nieubłagana i mówi mi że to się nie opłaca. Może z dotacjami byłby to interes?

    OdpowiedzUsuń
  2. Matematyka z ekonomią ma niestety niewiele wspólnego :]
    Skąd wiesz jakie będą koszty energii za 5-10lat?
    Ja z uwagi na to, że nie miałem możliwości podłączenia gazu ziemnego, zdecydowałem się na kolektory i jestem zadowolony.
    Wolałem ponieść koszty jednorazowo i w przyszłości mieć głowę spokojną (bo nie wiem w jakiej sytuacji finansowej będę za 10 lat)

    Bezpłatne ogłoszenia

    OdpowiedzUsuń